File-Based-Backup

چگونگی انجام پشتیبان گیری و بازیابی در VCSA 7

برای Backup گرفتن از VCSA به صورت File Base   مراحل زیر انجام میدیم :

1 – ورود به صفحه VAMI که برروی پوت 5480  است :
5480:https://vcsa.lab.local
2 – انتخاب Backup از سمت چپ صفحه
3 – انتخاب گزینه edit
4-  در اینجا فرض میکنیم مسیری که میخواهیم Backup روی آن قرار دهیم برروی سرور ویندوز است و فولدری بنام Backup  و همچنین از پروتوکل SMB استفاده میکنیم (چنانجه از نسخه vcsa  قبل از 7 استفاده میکنید حتما SMB1 باید فعال باشد وچنانچه از نسخه 7 به بالا استفاده میکنید نیاز به تغییر نیست وبه صورت پیش فرض از SMB2 استفاده میشود)در نتیجه Location به صورت زیر خواهد بود

Backup Location

5 – درنهایت برروی Create کلیک کرده و طبق زمانبندی تعریف شده پشتیبان گیری انجام میشود اما اگر میخواهیم به صورت دستی انجام شود برروی گزینه Backup now کلیک میکنیم .
6 – بعد از اتمام Backup  گیری فایلها در فولدر Backup که بالاتر مشخص کرده بودیم برروی سرور ویندوزی ذحیره میشوند . همانطور که در تصویر زیر میبینیم هنگام Backup گیری پوشه های vCenter ,  sn_vcsa.lab.local , M_7.0.2.00400_20210925-103444_ توسط خود سیستم ساخته میشوند .

SMB path

درصورتیکه محل ذخیره Backup سرور لینوکس باشد میتونیم از NFS  , SFTP هم استفاده کنیم که دقیقا مراحل همانند قبل میباشد .

اما برای Restore  نمودن نسخه Backup تهیه شده ابتدا فایل ISO نسخه VCSA را mount کرده و مانند نصب مراحل انجام میدیم اما این بار بجای انتخاب گزینه Install گزینه Restore انتخاب میکنیم سپس دربخش Backup details مسیری که فایل Backup ذخیره شده بود انتخاب میکنیم نکته ای که باید درنظر بگیریم وارد نمودن مسیرصحیح در اینجا هست . همانطور که در تصویر اول مشاهده میکنید علاوه بر آدرس محل ذخیره شدن Backup  یک فایل هم مجزا شده از سایر فایلها بنام backup-metadata.json . این فایل اصلی هست که VCSA برای بازیابی به آن نیاز دارد پس مسیررا تاجایی وارد میکنیم که به این فایل برسیم که درتصویرزیرنمایش داده شده است.

Restore path

و ادامه مراحل که همانند نصب میباشد .

درآخر چند نکته را باید درنظر داشته باشیم :
1 – برای بازیابی نسخه VCSA از همان فایل ISO باید استفاده کنیم که قبلا VCSA نصب شده است .
2 – در نسخه های قبل از 7 امکان بازیابی از طریق پروتوکلهای SMB , NFS امکان پذیر نبود و تنها گرفتن Backup امکان پذیربود و برای بازیابی از پروتوکل های FTP و SCP میتوان استفاده کرد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin