ESXI7.0 & SD-Card

ESXi 7.0 و SD-Card

مسلما بسیاری از ما  به  دلیل کاهش هزینه ترجیح میدهیم  ESXi  را روی SD-Card و یا USB device نصب کنیم ، اما همانطور که میدانید با انتشار نسخه 7 تغییراتی در ساختار ESXi بوجود آمد . اما آیا این تغییرات باعث ایجاد محدودیت در فرآیند نصب و Boot شدن ESXi از روی device هایی مانند USB , SD-Card میشوند ؟
قبل از هرچیز شاید بهتر باشد نگاهی کوتاهی به ساختار ESXi درنسخه های پیش از 7 بیندازیم :

در نسخه های پیشین سایز پارتیشنها ثابت بود . همین محدودیت سایز پارتیشن باعث میشد زمانیکه از چندین محصول دیگر VMware مانند vSAN , NSX , Tanzu به صورت همزمان میخواهیم استفاده کنیم و جایی نیاز به فعال کردن بعضی Module های سنگین میباشد اختلالاتی ایجاد شود. همین افزایش نیاز به استفاده از چنین راهکارهایی باعث تغییراتی در ساختار ذخیره سازی خود ESXi شد. همانطور که در تصویر زیر دیده میشود درنسخه 7 برخلاف نسخه های پیشین ظرفیت تمامی پارتیشنها به حالت Dynamic تغییر کرده و تنها پارتیشن boot درحالت static است و 100MB فضا دارد.

از آنجاییکه درنسخه 7  تعداد درخواستهای ارسالی به ESX-OSDAT  به طور قابل چشمگیری افزایش پیدا کرده و با توجه به اینکه USB device و یا SD-Card توانایی تحمل این حجم از IO را ندارد توصیه شده که از Persistent disk استفاده شود. تعدادی از این درخواستها به شرح ذیل است :

1- افزایش تعداد درخواست بررسی وضعیت دیسک که ESXi برروی آن نصب شده .
2- افزایش تعداد دفعات Backup گیری هایی که درداخل سیستم به صورت پیش فرض زمان بندی شده اند (به طور مثال Backup گیری که به صورت خودکار ازتنظیمات ESXi گرفته میشه )
3- قرارگرفتن VMTools برروی ESX-OSDATA که چنانچه درخواستهای زیادی برای نصب VMwae Tools ارسال گردد باعث مشکل در SD-Card یا USB device  میشود (البته این مشکل در نسخه 7.0 U2C ازطریق انتقال این مسیر برروی RAM مرتفع گردیده)
4- همچنین بسیاری از Solution ها مانند NSX , vSAN , Tanzu تعدادی از لاگها و تنظیمات در این مسیر قرار میدهند.

درتصویر زیر اطلاعاتی که در پارتیشن ESX- OSDATA قرار میگیرند نمایش داده شده .

اما محدودیتهایی که درصورت وجود SD – card  یا USB device وجود دارد :

همانطور که درتصویر بالا مشخص است فضای ESX-OSDATA یکی ازفضاهای مهم میباشد اما از نسخه 7.0 U3 امکان قرار گرفتن پارتیشن ESX-OSDATA برروی SD card وجود ندارد .
از نسخه 7.0U3 به بعد ظرفیت SD card و یا USB device حداقل باید 8 گیگ باشد (که از این فضا فقط به عنوان Boot میتوان استفاده کرد  System boot برروی این بخش قرار میگیرد) و درکنار آن باید یک دیسک Local برروی سرور وجود داشته باشد به منظور قرار گرفتن فضا ESX-OSDATA.

اگر از SD Card استفاده کنیم و هیچگونه Persistent disk نداشته باشیم فضای /tmp با حجم 250MB برروی فضای Memory ساخته میشود و اگر این فضا پر شود باعث ایجاد کندی در ESXi میشود.

مسلما تعداد زیادی از افراد از SD card مربوط به HPE (Dual SD card) استفاده میکنند . تمامی این موارد و مشکلات برروی این مدل هم نیز وجود دارد .

درنهایت راه حل های جایگزین برای رفع این مشکل در جدول زیر نمایش داده شده :

همانطور که در تصویر مشخض است بهترین راه حل با خط قرمز مشخص شده . در این حالت پیشنهاد اسفاده از دیسکهای Local میباشد ( نصب ESXi برروی دیسکهای M2 , SSD  و با Boot From SAN ) میباشد .

نکته آخر : در وهله اول سعی کنید درصورتیکه از نسخه 7 به بعد استفاده میکنید به هیچ عنوان ESXi برروی SD Card و USB device نصب نکنبد چون حتما با خرابی های پی در پی برروی SD Card مواجه خواهید شد. و چنانجه هیچ راهکار دیگری جز استفاده از SD Card ندارید حداقل ظرفیت SD Card که استفاده میکنید 8 گیگ باشد و در کنار آن از یک دیسک لوکال با ظرفیت حداقل 32 گیگ نیز استفاده کنید به منظور قراردادن فضای ESX – OSDATA.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin