Tasks Limitation

محدودیت Task ها در vCenter چگونه محاسبه میگردد

همانطور که میدانید یک سری محدودیت در اجرای بعضی از Taskها در vCenter  داریم شاید قبلا شنیده باشید که مثلا گفته میشه تعداد vMotion و یا Storage vMotion که همزمان در vCenter میتوان انحام داد محدود است . اینجا یکم میخواهیم موضوع باز کنیم و ببینیم داستان چیه و این محدودیت از کجا بوجود آمده . حتما تا به حال مستند configuration maximums  دیدید یک سری محدودیتها همیشه درسطح هاست – ماشین – دیسک و …. وجود داره که این محدودیت با توجه به نسخه ESXi تغییر میکنه . VMware موضوع به این صورت مطرح میکند که از نسخه ESXi 6. x تا به امروز که نسخه ESXi 7.x است هر هاست ESXi به صورت پیش فرض در کل دارای 16 واحد میباشد ( تعداد این واحد هیچ ارتباطی به نوع سرور – منابع سرور و …. ندارد) و هرزمانیکه عملیات vMotion , Clone , Stotage vMotion انجام میشود از تعداد این واحدها کم میشود و زمانیکه تعداد واحدهای باقیمانده به صفر برسد یک صف ایجاد خواهد شد. به زبان ساده تر میشود گفت برای انجام فرآیندهای ذکرشده نیاز به منابع است که این منابع شامل Host – DataStore – Network Adapter میباشند درصورتیکه واحدهای این منابع تمام شود عملیات ذکر شده با تاخیر به دلیل قرار گرفتن درصف انجام خواهند شد.

Task هایی که در بالا ذکر شد از 3دیدگاه بررسی میشوند :

1 – از دیدگاه هاست :

Storage vMotion : این فرآیند 8 عدد واحد از هاست مبدا فقظ مصرف میکند . تصور کنید ماشین روی HostA قرار دارد و همچنین DatastoreA و قرار هست این ماشین به DatatoreB منتقل بشه درنتیجه تنها 8 واحد از HostA مصرف خواهد شد . و میتونیم به این نتیجه برسیم که همزمان میتونیم 2 تا Storage vMotion  انجام بدیم و ماشین سوم در صف قرار میگیره مانند تصویر زیر :

Clone , vMotion : هرکدام از این فرایندها 2 عدد واحد از 16 واحد هاست مصرف خواهند کرد به این معنی که حداکثر تعداد Clone و یا vMotion هشت عدد است و درصورتیکه بیشتر از این تعداد به صورت همزمان  اجرا گردد در صف قرار میگیرند . اما فرآیند Clone  گرفتن 2 حالت دارد :

حالت اول اینکه از VM که روی HostA قرار دارد یک   Clone از آن روی HostB قرار بگیرد همانطور که گفتیم فرآیند Clone   دو عدد واحد مصرف میکند از هرهاست در نتیجه 2 واحد از HostA و 2 واحد از HostB مصرف خواهد شد پس به طور همزمان 8 عدد Clone میتوان گرفت تصویر ذیل این موضوع به خوبی نمایش میده.

clone slot size

حالت دوم برای زمانیکه VM که روی HostA قرار دارد یک Clone از آن روی HostA قرار بگیرد که در تصویر ذیل به خوبی نمایش داده شده که همانطور که مشخص است 2 واحد از HostA مصرف میشود و با توجه به اینکه نسخه Clone مجددا روی همان هاست قرار گرفته 2 واحد دیگر هم ار همان HostA مجدد مصرف میشود که درنهایت 4 واحد از HostA مصرف خواهد شد. به زبان ساده تر درصورتیکه مقصد Clone یک هاست باشد همزمان 4 عدد Clone میتوان گرفت تصویر زیر به درک موضوع خیلی بهتر میتونه کمک کنه.

Same Host clone slot size

2 – ازدیدگاه Datastore :

هر دیتاستور شامل 128 واحد است . هر عملیات vMotion  که انجام میشود 1 واحد از این 128 واحد مصرف میکند از طرفی فرآیند Storage vMotion که میتوان گفت پرهزینه ترین Task است 16 واحد از هر Storage کم میکند یعنی از دید Storage به طور همزمان میتوان هشت Task مربوط به Storage vMotion  انجام داد.

3 – از دیدگاه Network :

درصورتیکه ازکارتهای 1Gb استفاده شود ، تعداد واحدهای این کارتها 4 واحد است و به ازا هر vMotion و یا Clone یک واحد مصرف میکند به عبارتی به طورهمزمان 4 عملیات vMotion و یا Clone میتواند انجام شود . اما درصورتیکه از کارتهای 10Gb , 25Gb استفاده میکنید تعداد واحدها از 4 به 8 تغییر میابد یعنی به طور همزمان 8 تسک vMotion یا Clone  میتوان انجام داد . در انتها تصویر زیر میتونه به درک مطلب کمک کنه که  مصرف تعداد واحدهابه طور همزمان چگونه روی هاست و NIC اعمال میگردد.

Host and network slot size

توجه به 2 مورد زیر میتونه کمک کنه در UI متوجه بشیم که الان با کمبود واحد درکدامیک از منابع (Host , Datastore , Network) روبروهستیم :
 1- اگر درهنگام Run شدن Taskها با پیغام Resource Reservation مواجه شدیم به این معنی میباشد با کمبود واحد برروی Host یا Datastore روبروشدیم که باعث ایجاد یک صف میگردد.
2 – گر درهنگام Run شدن Taskها با پیغام  Copying File مواجه شدیم به این معنی میباشد با کمبود واحد برروی Network رویروهستیم که باعث ایجاد صف خواهد شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin