vCLS

آشنایی با vCLS در vSphere7

vSphere Clustering Service  که به اختصار vCLS نامیده میشود برای اولین بار درنسخه vSphere 7 Update1 منتشر شد به شخصه میتنم بگم باز هم یکی دیکر از قابلیتهای جذابی هست که به vCenter اضافه شده  . مشکلی که از گذشته تا به امروز وجود داشته وابستگی بعضی سرویسها مانند DRS و HA به vCenter بوده که در محیطهای بزرگتر این مشکل بیشتر به چشم میخوره از این به بعد درصورت ازدست رفتن vCenter عملیات  HA و  DRS بدون هیچ مشکلی همانند سابق انجام میشود ( واقعا آدم لذت میبره از این همه توجه VMware  به جزییات در افزایش عملکرد) . اساس معماری VCLS ایجاد حداکثر 3 عدد ماشین است . برای فهم بهتر میتونیم بگیم این ماشینها مثل Agent عمل میکنند .درصورتیکه درکلاستر تعداد هاست کمتر از 3 عدد باشد تعداد ماشینهای ایجاد شده (vCLS) برابر تعداد هاست خواهد بود . موضوعی که اصلا جای نگرانی ایجاد نمیکند منابع مصرف شده یا به اصلاح Workload ماشینها هست که بسیار سبک میباشند ، در ادامه توضیحات بیشتری درمورد منابع مصرفی vCLS داده میشود.  vCLS میشه بگیم به صورت یک Control Plane  بین لایه vCenter و ESXi قرار میگیرد که در عکس زیر نمایش داده شده

VCLS اصطلاحا دارای قابلیت Self Correcting است به این معنی که اگر هرکدام از این 3 ماشین حذف شوند مجددا ساخته میشود و یا حتی اگر خاموش شود مجددا به صورت انوماتیک روشن میشود ( مثل قابلیت Power –on  که درهنگام ساخت Pool در Horizon داریم که برای vCLS اسم این سرویس vSphere ESX Agent Manager (EAM) میباشد). اما وضعیت این ماشینها دایما توسط سرویس Cluster Service Health چک میشود و ممکن است در یکی از 3 حالت زیر باشد :

Healthy :

زمانیکه حداقل یک ماشین در Control Plane وجود دارد

Degraded :
زماینکه درمدت زمان کوتاهی ماشین حذف شده و مجددا درحال Deploy میباشد و یا خاموش شده و درحال روشن شدن میباشد . عملا یک حالت زودگذر است .

Unhealthy :
زمانی اتفاق میفته که هیچگونه Agent در Control Plane وجود ندارد.

مقدار منابعی که هرکدام از ماشینها مصرف میکنند به شرح ذیل است :

Memory128 MB
vCPU=1vCPU reservation100 MHz
Disk2 GB
Guest VMDK Size~245 MB
Storage Space~480 MB

نکته ای که باید درنظربگیریم به هیچ عنوان نباید نام این ماشینها عوض کرد یا پاک کرد و یا حتی Folder مربوط به این ماشینها Rename  کنیم .

نکته 1 : درنظرداشته باشید بعد از بروزرسانی VCSA 6.7 به نسخه 7 U2  این Control Plane فعال میشود و VM ها ساخته میشوند این به این معنی میباشد که حتما نیاز نیست نسخه ESXi ها همه 7 U2 باشد هر نسخه ESXi که با نسخه VCSA 7 U1 سازگار باشد میتواند از قابلیت vCLS استفاده کند .

نکته 2 : حتی درصورتیکه DRS و HA غیرفعال باشند VCLS فعال میشود

نکته 3 : درنسخه 7U2  بعد از Deploy  شدن vCLS به صورت اتوماتیک anti-afinity rules ایجاد میشود برای جلوگیری از قرار گرفتن ماشینها برروی 1 هاست اما با این حال فرآیند Checking وجود دارد که هر 3 دقیقه اجرا میشود وضعیت قرارگیری ماشینهای vCLS چک میشود و درصورتیکه روی یک هاست قرار داشته باشد آنها را پخش میکند بین هاستها.

LIUHLH;HUJHJFYJYFJYTF
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin